Działalność gospodarcza
czyli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
Zalety
- Idealne rozwiązanie dla osób samodzielnych, chcących pracować na własny rachunek
- Odpowiadamy tylko za to co sami zrobimy i nie musimy się z nikim dzielić zyskami
- Indywidualny przedsiębiorca ma większą możliwość korzystania z instytucjonalnej i finansowej pomocy państwa
- Prosta procedura oraz niskie koszty założenia, łatwo ją założyć, rozszerzyć i zlikwidować
- Samo prowadzenie księgowości jest prostsze oraz tańsze.
Wady
- Nie możemy się podzielić stratami. W pełni odpowiadamy za zobowiązania powstałe w wyniku działalności. Odpowiedzialność całym majątkiem dotyczy zarówno długów wobec kontrahentów, jak i zobowiązań podatkowych i zus-owskich.
Formy opodatkowania
Podatnicy wybierający ten rodzaj działalności mają do wybory cztery formy opodatkowania:
- skala podatkowa, dostępne dla wszystkich podatników. Jest to tzw opodatkowanie podstawowe i domyślne
- Podatek płaci się od dochodu. Dochód stanowią uzyskane przez podatnika przychody pomniejszone o poniesione koszty (pod warunkiem, że ustawodawca nie zabrania zaliczenia ich do kosztów podatkowych).
Podatek ten oblicza się wg skali podatkowej:
Do 85.528 - 18 % podsatwy wymiaru minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł
Powyżej 85.528 - 14.839,02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł
Mamy także prawo do odliczenia opłaconych za właściciela składek ZUS.
Tak wyliczony podatek mamy obowiązek wpłacić do 20-tego następnego miesiąca równocześnie składając deklarację o wysokości osiągniętego dochodu PIT-5. Po zakończeniu roku podatkowego składamy zeznanie roczne na deklaracji PIT-36.
-
- Podatek liniowy (forma opodatkowania wprowadzona w 2004 roku) Tej formy opodatkowania nie można wybrać jeśli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnik wykonywał czynności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Decydując się na nią, traci się możliwość korzystania z odliczeń i ulg (internet, 1% podatku) oraz rozliczania się razem ze współmałżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
- Tak jak wyżej, podatek ten płacimy od dochodu, jednak niezależnie od jego wysokości stawka podatku zawsze wynosi 19-proc. Także mamy prawo pomniejszyć go o zapłacone składki ZUS. Wyliczony podatek wpłacamy do 20-tego następnego miesiąca równocześnie składając deklarację o wysokości osiągniętego dochodu pit-5L.
Przy tych formach opodatkowania mamy do wyboru dwa rodzaje prowadzonych ksiąg: księgi rachunkowe oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Mając więcej niż jedną działalność gospodarczą bądź spółkę cywilną wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
-
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie wszystkie rodzaje działalności mogą być opodatkowane w ten sposób, zakres wymienia ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Mamy prawo do skorzystanie z tej formy tylko do momentu przekroczenia obrotów 250 000 euro - Przy takim rozliczeniu podatek opłaca się od uzyskanego przychodu, a jego wysokość wyznacza się przy zastosowaniu odpowiednich stawek : (3%; 5,5%; 8,5%; 17%; 20%)- stawka ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Nie możemy natomiast odliczyć kosztów uzyskania przychodów. Mamy jednak prawo odliczyć opłacone składki ZUS - ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Dużym plusem dla tej formy jest węższy zakres obowiązków ewidencyjnych: ewidencjonuje się tylko przychody. Co miesiąc kwotę podatku wpłaca się do 20-tego następnego miesiąca, natomiast deklarację składa się tylko jedną, w styczniu roku następującego po roku podatkowym wykazując swoje przychody na formularzu Pit-28.
-
- karta podatkowa jedyna forma opodatkowania działalności osób fizycznych, w której wysokość podatku jest stała.
Forma ta nie nie jest przeznaczona dla każdego podatnika. Ustawa określa zakres dopuszczalnych zawodów np. W ten sposób mogą rozliczać się kowale, pielęgniarki. Jest wiele ograniczeń w tym zakresie: nie można zatrudniać powyżej określonych limitów, nie można prowadzić innej działalności oraz małżonek nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie. - Podatek jest ustalany wg stałych stawek miesięcznych, pomniejszony o składkę zdrowotną. Wpłaca się go do 7-go następnego miesiąca. Przed rozpoczęciem działalności należy złożyć wniosek do US na podstawie którego otrzymamy decyzję o wysokości podatku dochodowego odrębnie na każdy rok podatkowy wg właściwych stawek kwotowych. Podatnicy Ci są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych. Ważne jest to, że tracimy możliwość korzystania z ulg i odliczeń (remontowa, rehabilitacyjne), rozliczania się wspólnie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
O wyborze tego opodatkowania trzeba do 20 stycznia bądź (jeśli działalność jest rozpoczęta w trakcie roku) nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu powiadomić US po przez złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.
Decydując się na formę opodatkowania trzeba brać wiele czynników pod uwagę przede wszystkim: wielkość przychodów (dochodów) oraz kosztów uzyskania przychodów.
Podatek VAT
Zasady te dotyczą wszystkich rodzajów działalności.
Przed rozpoczęciem działalności należy się również zastanowić czy warto zostać podatnikiem vat. Jeśli działalność jest przedmiotowo zwolniona z tego podatku wtedy nie mamy obowiązku się rejestrować. Podatnicy mający małe obroty mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do przekroczenia limitu 50 000 zł. (proporcjonalnie do ilości miesięcy). O opłacalności zwolnienia z vat przesądza przede wszystkim rodzaj nabywców naszych towarów i usług.
Za opodatkowaniem przemawia:
- sprzedaż opodatkowana stawkami mniejszymi niż 22%
- eksport lub wewnątrzwspólnotowa dostawia towarów
- usługi świadczone za granicą (ponieważ można odzyskać vat od zakupów)
Za zwolnieniem natomiast przemawia mała ilość obowiązków podatkowych. Podatek ten jest finansowany przez ostatecznego konsumenta, a do US odprowadzamy podatek vat należny (od sprzedaży) pomniejszony o podatek naliczony (od zakupów).
Podatnicy chcący współpracować z kontrahentami z krajów UE powinni się zarejestrować jako podatnicy VAT UE. Dzięki temu unikną płacenia podatku przy zakupie i sprzedaży. Z Urzędu Skarbowego otrzymają numer NIP poprzedzony przydrostkiem PL.
Od 1 stycznia 2009 r. wszyscy podatnicy VAT mają możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT a nie tylko tzw. mali podatnicy. Wcześniej jednak muszą o tym wyborze zawiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia muszą dokonać najpóźniej do 25 dnia drugiego miesišca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalną deklaracją podatkową.
Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter,